
Čist jezik, zdravi unutrašnji organi! Šta vam jezik govori o zdravlju vašeg tijela?
Oboljenja jezika se najčešće javljaju kao simptom drugih sistemskih bolesti.
Imajući u vidu koliki je njegov vitalni značaj, oralno zdravlje obuhvata i brigu o jeziku. Zdrav jezik ima ružičastu boju i mekan je na dodir. Površina je glatka i presvučena tankim bjeličastim slojem, ali bez naslaga. Svaka promjena koja odstupa od navedenog opisa ukazuje da postoji određeni zdravstveni problem, te je neophodno na vrijeme potražiti medicinsku pomoć, piše Lumident Studio.
Prema Stilu, ako pažljivo pogledate jezik u ogledalu, primijetit ćete znakove koji ukazuju na zdravstvene probleme s kojima se suočavate:
Mikropukotine: Pukotine koje se nalaze u sredini ili na zadnjem dijelu jezika ukazuju na curenje crijeva ili crijevnu malapsorpciju, alergije ili osjetljivost na hranu.
Sluznica: jezik ima svoj normalni film, ali gusta, žuta ili bijela sluz može biti znak nakupljanja toksina u crijevima. Ako se akumulira u sredini jezika, to je simptom problema sa tankim crijevima, a ako je u zadnjem dijelu jezika, imate problema sa debelim crijevom.
Smeđi li tamni sloj na jeziku: Tamni ili čak crni sloj na jeziku može biti zbog pušenja, kafe ili tamnih čajeva, ali i loše oralne higijene. U tim slučajevima neophodno je jezik prati četkicom za zube dok se taj sloj ne skine.
Tragovi zuba na uglovima jezika: ovo su simptomi loše probave ili loše apsorbacije minerala. Pukotine i tragovi zuba mogu da signaliziraju da imate problema sa crijevima, ali i sa niskim nivoom stomačne kiseline.
Uporne crvene mrlje: ovo može biti rani znak raka jezika, ali nemojte odmah paničiti jer se mogu često pomiješati sa crijevnim lezijama koje zarastaju tokom nekoliko nedjelja. Ono što treba da uradite u tom slučaju je da posjetite ljekara što prije.
Koja su to najrasprostranjenija oboljenja jezika otkriva Lumident Studio – stomatološka ordinacija u centru Beograda:
Geografski jezik
Lingua geographica, odnosno geografski jezik karakterišu mrlje čije formiranje podsjeća na reljefnu kartu, pa odatle potiče i naziv bolesti. U većini slučajeva javlja se kod djece. Procjenjuje se da čak 3 odsto mališana se suočava sa ovim problemom. Pri čemu djevojčice imaju 2 puta veći rizik od razvoja. Tačan uzrok još uvijek nije utvrđen. Zato se smatra da geografski jezik nastaje dejstvom više faktora. Osim genetike, kao mogući izazivači navode se anemija, alergije, respiratorne infekcije, ali i loše izvedene stomatološke intervencije. Nije isključeno da i stres može da dovede do bolesti.
Geografski jezik ne donosi tegobe, pa se obično otkriva slučajno. Prepoznaje se po izraženim crvenkastim promjena sa bijelim ivicama ili dubokim brazdama, koje se javljaju na gornjoj površini jezika. Da bi se one otklonile neophodno je da se utvrdi uzrok koji je doveo do stvaranja oboljenja.
Oboljenja jezika izazvana gljivicama
Kandidu na jeziku izaziva gljivica Candida albicans. Ona normalno naseljava usta i crijeva čovjeka, pomažući u varenju i apsorpciji nutrijenata. Međutim, ukoliko nastanu povoljni uslovi za njeno prekomjerno razmnožavanje, razvija se oralna kandidijaza.
Oboljenja jezika
Loša oralna higijena glavni je uzročnik oboljenja. Dugotrajna upotreba antibiotika, kao i imunosupresivnih lijekova, citostatika svrstavaju se u faktore. Također, hormonski disbalans može da dovede do povećanja gljivice na jeziku, pa je kandidijaza, uz trudnički gingivitis, česta pojava među ženama u drugom stanju. Dok kod starih osoba može se javiti kao posljedica nošenja totalnih proteza. Kandida se manifestuje u obliku sivo-bijelih naslaga, koje prelaze u blagi otok epitela. Nerijetko se kao simptomi razvijaju suva usta i osjećaj žarenja i pečenja na jeziku.
Zapaljenje papila jezika
Papile su sastavni dio jezika, a zaslužne su za čulo ukusa. One su iste boje kao zdravi jezik i podsjećaju na sitne plikove. Ako nastanu promjena u boji, veličini ili rasprostranjenosti papila, onda je riječ o upalnom oboljenju koje se naziva papilitis.
Bolest je karakteristična za osobe srednjih godina, bez obzira na pol. Najčešće se razvija usled iritacija koje su rezultat destruiranih zuba i loših protetskih radova. S obzirom da upaljene papile stvaraju bol i nelagodu prilikom jela i govora, pokreti jezika postaju ograničeni, pa je veoma važno na vrijeme započeti liječenje.
Ako održavate jezik čistim, vi vodite računa o zdravlju unutrašnjih organa. Stoga dva puta dnevno dobro operite jezik i izvršite detoksikaciju organizma kako biste podstakli varenje i funkciju svih organa u tijelu.

Ukoliko ste primijetili bilo kakve promjene na svom jeziku potražite pomoć stomatološkog tima.