Skip to content

Hammam Essalihine: 2000 godina staro kupalište u Alžiru još uvijek je u upotrebi

  • U sjevernom Alžiru, u gradu El Hamma, nalazi se drevna rimska kupelj stara 2000 godina.

Kupalište je poznato  kao Hammam Essalihine, što u prijevodu znači kupka pravednika ili Flavijeve termalne kupke.

Foto: ACAA

Uvršteno na popis i zaštićeno kao mjesto baštine, kupalište nije samo arhitektonsko čudo, već je poznata i po svojim terapeutskim svojstvima. Voda za kupanje prožeta je mineralima, a njena temperatura od 70°C (158°F) trebala bi ublažiti respiratorne tegobe, reumu, pa čak i probleme s kožom.

U starorimskoj kulturi i društvu kupanje je igralo ogromnu ulogu – bila je uobičajena svakodnevna aktivnost i praktikovalo se u različitim društvenim klasama. Danas na kupanje gledamo kao na vrlo privatnu i intimnu aktivnost.

Kupalište je podijeljeno u dva bazena, pravokutni za muškarce i kružni za žene. Svaki bazen ima dubinu od oko metar i pol, a promjer im je 8 metara.

Kupalište također nudi spa usluge kao što su opuštajuće masaže i hidroterapija koju provode fizioterapeuti.

Ono što je najčarobnije u vezi sa ovim mjestom za vidjeti je da čak i nakon 2.000 godina, mnogih zemljotresa, političke nestabilnosti, ekonomskih borbi, pa čak i ratova – i dalje ponosno stoji i nastavlja tradiciju svakodnevnog rituala kupanja.

Mineralne kupke u Alžiru još uvijek privlače brojne turiste različite dobi i iz različitih krajeva.

Hammam Malwan i Hammam Righa u blizini Alžira, Hammam Bouhanifia i Hammam Al-Shiqar (zapad), Hammam Al-Maskhoutine i Hammam Al-Salihin (istok), Hammam Zelfana (jug ), i mnogi drugi.

Ova mjesta nisu samo za kupanje i zabavu, jer su se pretvorila u materijalnu baštinu i znamenitosti za gradove u kojima se nalaze, i sveti dio živog sjećanja na istoriju zemlje.

Danas Alžir obuhvaća stotine mineralnih izvora, od kojih su neki pretvoreni u moderne hotele, koje je država iskoristila u projektima poticanja domaćeg turizma, dok su drugi ostali u svom tradicionalnom stanju.